ORTEZA KOŃCZYNY DOLNEJ ATOM/2RA

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 983,99 zł 983.99
Cena w innych sklepach: 1 100,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 3.5568
Producent: REH4MAT
Kod produktu: ATOM 2RA

Opis

ORTEZA KOŃCZYNY DOLNEJ ATOM/2RA

ATOM to orteza czteropunktowa, wykonana z wysokiej jakości stopu aluminium, pokrytego na gorąco farbą proszkową. W ortezie zamontowano dwa zegary anatomiczne, które idealnie odzwierciedlają anatomiczny ruch stawu kolanowego oraz pozwalają na regulację ruchomości stawu. ATOM został wyposażony w system 4 punktów podparcia.

System 4 punktów podparcia jest dynamicznym, najskuteczniejszym ze znanych, systemem zaopatrzenia stawu kolanowego. W uproszczeniu, wywołuje on wstępne obciążenie na piszczel w kierunku grzbietowym.

Czym dokładnie są te 4 punkty i jak one działają?

Aby to zrozumieć najpierw powinniśmy spojrzeć na więzadło krzyżowe przednie (ACL-Anterior Cruciate Ligament), które pomaga stabilizować kolano. Działając w połączeniu
z więzadłem krzyżowym tylnym (PCL –Posterior Cruciate Ligament) łączy ono kość udową z piszczelową, a wraz z więzadłami pobocznymi zapewnia prawidłową stabilność i funkcję kolana.
Zwykłe stanie nieruchomo wywołuje obciążenie lub nacisk na więzadła i doprowadza do pewnego poziomu ich napięcia. Mocne uderzenie lub gwałtowny ruch przesunięcia nogi może doprowadzić do naciągnięcia lub zerwania któregoś z więzadeł kolana.

Czteropunktowe ortezy kolana używane są:

 1. Profilaktycznie, aby zapobiegać urazom kolana oraz po kontuzji aby nie doszło do następnej.
 2. Do pełnej stabilizacji niestabilnego kolana.
 3. Po operacji, aby chronić gojące się tkanki miękkie.

System 4-punktowy został opracowany w celu redukcji napięcia i ochrony kolana.

 • 1-punkt przyłożony jest na przedniej stronie uda.
 • 2-punkt znajduje się na tylnej stronie łydki.
 • 3-punkt to taśma zamocowana na tylnej stronie uda.
 • 4-punkt to taśma mocująca na przedniej stronie podudzia, która wytwarza tzw. wstępne obciążenie (preload) na kości piszczelowej, przesuwając ją nieco do tyłu, co daje w efekcie zmniejszenie napięcia ACL.

Warte podkreślenia jest słowo zmniejszenie, co oznacza, że ATOM nie redukuje napięcia lecz pozostawia więzadła w lekkim naprężeniu. To ma korzystny fizjologiczny wpływ na gojące się więzadło krzyżowe i zapobiega jego osłabieniu.
Badania z wszczepionym do więzadła urządzeniem pomiarowym w nodze z ortezą, wykazały znaczne zmniejszenie napięcia więzadła i to zarówno w pozycji siedzącej jaki stojącej, w porównaniu do kolana niezaopatrzonego w aparat czteropunktowy.

Badania kliniczne wskazują, że aparaty z systemem 4 punktów podparcia (4PD) pomagają chronić ACL przed rozciągnięciem. Zarówno podczas obciążania jak i nieobciążania nogi, aparaty z systemem 4PD znacząco zmniejszały napięcie ACL jako kontrreakcja w stosunku do sił skierowanych ku przodowi. Dla przykładu: w sytuacji obciążenia aparat systematycznie redukował napięcie więzadła krzyżowego przedniego o 50%.

Skuteczność tego typu aparatów jest niezaprzeczalna. Chronią one staw kolanowy przed uszkodzeniem podczas aktywności codziennej i sportowej. Przed operacją minimalizuje się w ten sposób ryzyko dodatkowych uszkodzeń tkanek miękkich. Po zabiegu otrzymujemy zabezpieczenie przeszczepu na cały okres jego remodelingu/przebudowy (ok.12-18miesięcy). W trakcie rehabilitacji 4-punktowa stabilizacja pozwala na bardziej „agresywne leczenie” chroniąc więzadło wraz z osłabionym miejscem jego wszczepienia.

CZY PRZESZCZEP ACL WYMAGA OCHRONY?
Typowy przeszczep jest znacznie silniejszy niż własne więzadło ACL a metody jego umocowania trwałe, więc dlaczego należy brać pod uwagę jego ochronę?

W niedługim czasie po zabiegu siła przeszczepu dosyć szybko ulega obniżeniu. Badania nad wytrzymałością przeszczepów wskazują ,iż są one najbardziej podatne na uszkodzenia w okresie 6-12 tygodni po rekonstrukcji (Blickenstaff et al.1997;Butler et al.1989 i inni). Dla przykładu Butler i współpracownicy zauważyli,  iż wytrzymałość przeszczepu po 7 tygodniach spadła do 16% wartości własnego ACL. Obserwacje te sugerują ryzyko wobec gojącego się przeszczepu szczególnie w okresie jego minimalnej wytrzymałości. Ostanie dowody badań nad efektami rehabilitacji w przypadku niestabilności kolana potwierdzają argument, iż przeszczep może ulec przeciążeniu w czasie remodelowania. Dwie grupy pacjentów „szybsza” i „wolna” wykonywały identyczne ćwiczenia. Jedyną różnicę stanowił czas wprowadzania ćwiczeń oraz ich intensywność. Grupa „wolna” wykonywała ćwiczenia, które wywoływały duże napięcia ACL, kilka tygodni później niż to zrobiła grupa „szybka”. Badania przeprowadzone na tych grupach 2 lata później wykazały, iż uczestników grupy „szybkiej” cechowała znacznie większa „wiotkość” kolana niż u tych z grupy „wolnej” (2,9+/-0.6 vs 1.4+/- 0.6 mm mierzone urządzeniem KT-1000). Taka wartość „wiotkości” kolana mogła spowodować zarówno niestabilność stawu, jak i zwiększoną podatność na zużycie, co potencjalnie predysponuje do urazów kolana i późniejszego rozwoju osteoartrozy (Beynnon et al.2002). Powyższe rezultaty sugerują ,iż przyśpieszona rehabilitacja może potencjalnie rozciągnąć przeszczep działając zbyt wcześnie i zbyt mocno.

Wnioski:

 1. Aparaty wykorzystujące technologię 4PD zmniejszają napięcie ACL, co jest szczególnie ważne w czasie rehabilitacji podczas remodelowania się przeszczepu.
 2. Skracają one czas przebywania stawu w pozycji submaksymalnego wyprostu lub w pozycji „niebezpiecznej”.
 3. Zwiększają siłę nacisku na piszczel ku tyłowi, aby zapobiec jej przedniemu przesunięciu.
 4. Eliminują szok wyprostny odczuwany przez pacjenta w ostatniej fazie wyprostu kolana (100% zapobieganie zerwania ACL).

Reasumując.
Powyżej przedstawione dane jednoznacznie wskazują,  iż właściwości redukujące napięcia ACL aparatów z technologią 4PD są istotne w procesie rehabilitacji oraz całego okresu remodelingu czyli naturalnej przebudowy przeszczepu ACL. Poprzez stosowanie aparatów z systemem 4-punktowym uzyskujemy też redukcje potencjalnego luzu przeszczepu, szczególnie w przypadkach intensywnej rehabilitacji i treningu.

Orteza 4PD ATOM stanowi niezaprzeczalnie bardzo mocną ochronę więzadeł stawu kolanowego. Przeznaczona jest w szczególności dla osób uprawiających sporty o podwyższonym ryzyku urazów więzadła ACL. Zapewniają maksymalne poczucie bezpieczeństwa i najpewniejszą ochronę kolana.

 1. Wyrób został wyposażony w system 4-punktowego podparcia zapewniający zwiększoną ochronę stawu kolanowego.
 2. Regulowany zegar 2RA Precision zmniejszający ryzyko wystąpienia urazów więzadła ACL oraz zabezpieczający staw przed niebezpiecznym przeprostem. Dwuosiowa wodzikowa konstrukcja zegara w sposób niemal idealny imituje anatomiczny ruch zdrowego stawu kolanowego. Zegar posiada regulację kata zgięcia: 0°, 30°, 55°, 95° i 110° oraz blokadę wyprostu w zakresie: 0°, 15° i 75°.
 3. Wyjątkowo mocna rama wykonana z lekkiego aluminium 6061 T6 mającego zastosowanie w lotnictwie gwarantuje najlepszą stabilizację wśród ortez dostępnych na rynku.
 4. Wewnętrzna miękka wyściółka ramy została wykonana z pianki komfortowej ActiveDistance II, pokrytej od ciała pacjenta bawełnianą dzianiną frotte nie powodującą alergii skórnych.
 5. Wewnętrzne montowane paski oraz antymigracyjne poduszki stanowią dodatkowe wsparcie zapobiegające przesuwaniu się ortezy.

Nasza orteza kolana ATOM 2RA została poddana testom na szkodliwe działanie słonej wody i zdała je wzorowo!
ATOM 2RA to nasza gwarancja wodoodporności!

Przeznaczenie:

 • Umiarkowana lub ciężka niestabilność ACL, PCL, MCL i LCL,
 • Rehabilitacja po  rekonstrukcji więzadeł ACL lub PCL,
 • Urazy kombinowane ACL/PCL,
 • Przeprost stawu kolanowego,
 • Orteza ATOM stanowi najmocniejsze przeciwdziałanie dla szpotawości i koślawości kolana.

 

Ortezy z Systemem 4P stanowią niezaprzeczalnie bardzo mocną ochronę więzadeł stawu kolanowego. Przeznaczone są w szczególności dla osób uprawiających sporty o podwyższonym ryzyku urazów więzadła ACL. Zapewniają maksymalne poczucie bezpieczeństwa i najpewniejszą ochronę kolana.

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl