




Pulsoksymetr napalcowy






Opis
PULSOKSYMETR NAPALCOWY PC-60F – WYRÓB MEDYCZNY
• przeznaczony do nieinwazyjnego pomiaru tętna (PR) i nasycenia tlenem krwi pacjenta (saturacja, SpO2)
• do stosowania w warunkach domowych lub w przychodniach i szpitalach
• szczególnie zalecany osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, a także starszym pacjentom z różnymi chorobami przewlekłymi
• sprawdza się również jako urządzenie kontrolujące saturację i tętno u osób uprawiających sporty na dużych wysokościach
• pomocny w kontroli stanu zdrowia pacjentów w przebiegu COVID-19.
PODSTAWOWE CECHY PULSOKSYMETRU:
• lekki i niewielkich rozmiarów, wygodny w użytkowaniu, dlatego sprawdzi się również w podróży
• łatwy w obsłudze, co ma szczególne znaczenie dla seniorów
• duży, czytelny, dwukolorowy wyświetlacz OLED z wyborem czterech pozycji wyświetlania danych podczas pomiaru
• automatyczne włączanie i wyłączanie
• do wyboru dwa tryby pomiaru:
- „spot check mode” - wyniki pomiaru SpO2 (saturacji) i PR (tętna) uzyskuje się po około 30 sekundach od włożenia palca do pulsoksymetru;
- „continuous” - pomiar nie kończy się wraz z aktualizacją odczytów SpO2 i PR i trwa aż do momentu wyciągnięcia palca z pulsoksymetru, co powoduje automatyczne jego wyłączenie
• w trybie „spot check mode” - wyświetlenie na ekranie zmierzonej wartości saturacji i tętna oraz wyniku analizy rytmu tętna
• powiadomienie o przekroczeniu limitów dla wartości saturacji lub tętna za pomocą sygnału dźwiękowego i wizualnie (migająca wartość)
• automatyczny zapis wyniku pomiaru saturacji i tętna oraz możliwość przeglądania wyników z dwunastu ostatnich badań
• wskaźnik zużycia baterii
• wyrób medyczny, z certyfikatem CE
PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE
A. Pomiar saturacji SpO2
Zakres pomiaru SpO2: od 35% do 100%
Dokładność pomiaru SpO2: ≤2% dla zakresu pomiaru SpO2 od 70% do 100%.
B. Pomiar tętna PR
Zakres pomiaru PR: od 30 do 240bpm (uderzeń na minutę)
Dokładność pomiaru PR: ± 2bpm lub ± 2%
C. Zakres pomiaru indeksu perfuzji (PI): od 0% do 20%
D. Wstępnie ustawione limity
Saturacja SpO2: dolny limit: 90%
Tętno: górny limit: 120 bpm (uderzeń na minutę); dolny limit 50 bpm (uderzeń na minutę)
E. Możliwość ustawienia limitów
Saturacja SpO2: - zakres ustawień dolnego limitu: 85% ~ 99%, zmiana co 1% - ustawienie domyślne: 90 %
Tętno: - zakres ustawień dolnego limitu: 30 ~ 60bpm, zmiana co 5 bpm; - zakres ustawień górnego limitu: 100 ~ 240bpm, zmiana co 5 bpm; - ustawienie domyślne: zakres górny 120bpm; zakres dolny: 50bpm.
F. Wymiary: 56 mm (dł.) × 34 mm (szer.) × 30 mm (wys.)
Waga netto: ok. 50g
ZASILANIE: 2 baterie alkaliczne LR03 (AAA)
ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:
- pulsoksymetr napalcowy
- instrukcja używania
- dwie baterie
- smycz.
Wyprodukowano w Chinach
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
1. Co to jest SpO2? Odp.: SpO2 oznacza procent nasycenia krwi tlenem.
2. Jaki jest prawidłowy zakres wartości SpO2 dla zdrowych ludzi? Odp.: Prawidłowy zakres różni się w zależności od osoby, ale zwykle powinien wynosić ponad 95%. W przypadku niższych wyników koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
3. Jaki jest prawidłowy zakres wartości PR (tętna) dla zdrowych ludzi? Odp.: Zwykle prawidłowy zakres to od 60 uderzeń na minutę do 100 uderzeń na minutę.
4. Dlaczego wyświetlane wartości saturacji SpO2 i tętna PR zmieniają się w czasie trwania pomiarów? Odp.: Zmierzone wartości SpO2 i PR zmieniają się ponieważ jest to związane ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w ciele pacjenta.
5. Co zrobić, jeśli nie ma odczytu SpO2 i PR? Odp.: Nie ruszaj palcem i zachowaj spokój podczas pomiaru. Należy również unikać zakładania pulsoksymetru i ciśnieniomierza na tę samą rękę.
6. Jak potwierdzić, że odczyt SpO2 jest prawdziwy i dokładny? Odp.: Wstrzymaj oddech na jakiś czas (50 sekund lub dłużej). Jeśli wartość SpO2 znacznie spadnie, oznacza to, że odczyt SpO2 naprawdę odzwierciedla zmianę stanu fizjologicznego.
7. Kiedy wymienić baterie? Odp.: Gdy pojemność baterii jest niska, na ekranie pojawi się ikona niskiego poziomu baterii. W tej sytuacji potrzebna jest wymiana baterii.
8. Co zrobić, jeśli pulsoksymetr jest zawilgocony lub zamoczony. Odp.: Natychmiast wyjmij baterie i wysusz pulsoksymetr, używając suszarki do włosów.
9. P: Jakie czynniki będą miały wpływ na dokładność pomiaru SpO2? Odp.: a) barwniki wewnątrznaczyniowe, takie jak zieleń cyjaninowa lub błękit metylenowy; b) narażenie na nadmierne oświetlenie, np. lampy zabiegowe/ chirurgiczne, lampy bilirubinowe, świetlówki, lampy grzewcze na podczerwień lub bezpośrednie światło słoneczne; c) barwniki naczyniowe lub zewnętrzne produkty do koloryzacji, np. lakier do paznokci lub samoopalacze; d) nadmierne ruchy pacjenta; e) umieszczenie czujnika na ręce z mankietem pomiaru ciśnienia, wenflonem lub wkuciem wewnątrznaczyniowym; f) przebywanie w komorach hiperbarycznych z tlenem pod wysokim ciśnieniem; g) wykonanie pomiaru w pobliżu zamkniętej chorobowo tętnicy; h) skurcz naczyń krwionośnych spowodowany przez niską temperaturę ciała; i) stan niskiej perfuzji.